info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Recenze všestranných trailovek Salomon Sense Ride 4

02. 07. 2021
Salomon přichází se čtvrtou generací trailových běžeckých bot Sense Ride 4. Oproti předchozím modelům stejné řady dostal Sense Ride 4 několik vylepšení, které ho zařadily mezi nejlepší všestranné trailovky této cenové kategorie.
Recenze všestranných trailovek Salomon Sense Ride 4

Před více než půl rokem jsem testoval zbrusu nové trailovky WildCross od francouzské značky Salomon. Vynikají hlavně při běhu na kratších a středně dlouhých trasách po rozblácených lesních cestách i v technickém volném terénu. Více si o nich můžete přečíst v mé recenzi zde.

Nyní jsem vyzkoušel model o něco všestrannější. Řeč je o inovované čtvrté generaci univerzálních trailovek Sense Ride 4.

Konstrukce a posun oproti dřívější generaci

Osvědčená podešev Contagrip® MA zůstala zachována takřka beze změny. Svojí univerzálností se zavděčí hlavně běžcům, kteří na svých bězích střídají hodně typů přírodních povrchů - v rámci jednoho výběhu často kombinují trail se silnicí, ale nevyhledávají extrémní podmínky.

Dezén

Se svojí hloubkou 4 m zajišťuje dezén dobrou přilnavost a jistotu při běhu na tvrdém i sypkém přírodním podkladu a stejně tak na silnici. Dobře si ve většině situací poradí s mokrým povrchem. Je však třeba mít se na pozoru při došlapu na exponované hladké a mokré ploše některých kamenů, klacků a popadaných kmenů. Pro příklad je vhodné vyhnout se za deště kluzkým schodovkám, na které můžete narazit třeba při běhu z kopců na Pálavě. Do jisté míry si boty poradí i s bahnitým a techničtějším terénem. Pro běh převážně v těchto podmínkách však máme specializovanější modely, jako je již zmíněný WildCross, SpeedCross, či Cross/Pro.

Na ochraně chodidla před ostrými kmeny, tvarové stabilitě a opoře nohy při odrazu se v podešvi stará technologie Profeel Film. Salomon zde dosáhl dobrého vyvážení mezi těmito funkcemi, které současně příliš neomezují přirozenou práci chodidel.

Velmi také oceňuji dobrou životnost dezénu, při jeho rovnoměrném zatěžování. Po 200 km testování zatím nevykazuje zásadní známky opotřebení.

Mezipodešev

Dalším prvkem, který zůstal zachován je mezipodešev s tlumením Optivibe™. Jedná se o kombinaci pěn, z nichž jedna vyniká absorpcí nárazů při došlapu a druhá odezvou, která pohání běžce při odrazu. Líbí se mi, že tlumení je pocitově tužší, takže se do něj nepropadáte a cítíte pevný kontakt s povrchem, což pomáhá jeho správnému čtení a dodává jistotu při běhu. Současně plní svou funkci tlumení nárazů tak dobře, že není problém v těchto botách překonávat i velmi dlouhé vzdálenosti nebo delší přeběhy po silnici.

Pro dobrou odezvu tlumení není běh v Sense Ridech těžkopádný jako u jiných univerzálních více tlumených bot. Naopak je běh s nimi velmi svižný a předurčuje je tak k použití nejen při trénincích, ale i na závodech.

Anatomický tvar vnitřní strany mezipodešve a její lehký přesah nad úroveň chodidla v kotníkové části zajišťuje ve spolupráci s vyjímatelnou stélkou OrthoLite® příjemné a velmi jisté usazení nohy v botě.

Svršek boty

Výrazné inovace se u Sense Ride 4 dočkal jejich svršek. Přijde mi, že je lehčí, pohodlnější a lépe se přizpůsobí noze. Vyztužení SensiFit™ je nalaminované zvnějšku na prodyšném materiálu. Obepíná nohu od mezipodešve až po šněrování, a tak ji spolehlivě stabilizuje. Gumová obsázka špičky chrání prsty proti nakopnutí a je pro nohu příjemně pružnější než u předchozí generace. Na zadní části svršku jsou větší nalaminované plochy. Jsou tu také zesílené výztuhy po stranách paty, které nohu v botě lépe stabilizují. Svršek tak funkčně i designově působí mnohem uceleněji. Dojem z něj podtrhují i na první pohled kvalitnější materiály.

Vnitřní polstrování doznalo také změn. V oblasti paty a kotníku už není celoplošné. Je lokalizováno do dvou od sebe oddělených polstrovaných „klínů“, které patu v botě pohodlně a pevně usadí. O stabilitu přední části nohy se stará vnitřní vložka Endofit™ spolu se širokým a dobře padnoucím jazykem.

Zavazování

Zavazování je u tohoto modelu řešeno pomocí rychle-stahovacího systému Quicklace®. Pomocí postupného utažení tkaničky od přední části směrem k jazyku - nejprve prsty a pak následným dotažením jezdce, lze velmi přesně dosáhnout dostatečného a pohodlného zavázání boty. Po dobu testování systém fungoval spolehlivě a bez známek samovolného povolování. Jazyk má kapsičku pro uschování šňůrky. Protože je ale v místě ohybu a může při běhu zbytečně tlačit na nárt, doporučuji zbytek tkaničky provléci pod zavázáním směrem ke špičce boty.

Kromě prodyšné varianty Sense Ride 4, kterou jsem vyzkoušel, lze zakoupit i voděodolnou verzi s membránou Gore-Tex.

Kde jsem testoval a jak si vedly

Boty jsem vzal na mnoho testovacích výběhů. Začal jsem tradičně desetikilometrovým kroužením zvlněným parkem okolo brněnského hradu Špilberk na vesměs tvrdším povrchu. Ověřil jsem si svůj odhad, že tento dobře tlumený na 8mm dropu postavený model je k běžci velmi šetrný.  

Proto jsem se nebál vzít je následně na 46km přeběh Chřibů z Otrokovic do Bohuslavic u Kyjova. S uspokojením jsem po doběhnutí zjistil, že mě vůbec nebolely nohy a cestou se s botami nevyskytly žádné problémy.

V testování jsem pokračoval ve svižnějším duchu na několika rozmanitých závodních etapách Trailtour 2021. V Bzenci na naší Sanasporťácké etapě jsem je prověřil na sypkém písečném povrchu. Na Pálavě jsem je vyzkoušel při delších stoupáních a sebězích. Měl jsem štěstí na počasí a druhou polovinu etapy běžel v silném dešti. Suchá zem se mi pod nohama rychle měnila v malé potůčky, což mi umožnilo zjistit, jak zabírají v blátě a jestli kloužou.

Kromě zmíněných mokrých dřevěných schodovek si vedly v tomto směru velmi dobře. Při pestré etapě okolo Adamova v Moravském Krasu jsem zažil i relativně delší přeběhy po silnici, které běhu v Sense Ridech nedělají problém. A konečně při kratší, velmi pěkné a náročné etapě Hádecká planina v Brně, jsem si uvědomil, jak moc dobře boty fungují při téměř bezhlavém prudším seběhu sypce kamenitou a místy zablácenou cestou. Takový běh si člověk dovolí jen ve slušně tlumených a stabilních botách s dostatečným gripem, které na nohách dokonale sedí.

Testování jsem završil týdenním pobíháním po horských cestách v Krkonoších. Z těch delších zmíním 50km okružní trasu z Pece pod Sněžkou k prameni Labe a desátou etapu Trailtour ze Špindlerova mlýna okolo Sněžky do Pece a zpět.

Z testování vyplynulo, že se tyto Salomony hodí nejen na pohodové kratší a středně dlouhé výběhy. Dobře se v nich závodí a lze v nich s úspěchem běhat i vzdálenosti z kategorie ultra. Jen upozorním, že pro delší běhy je dobré nepodcenit výběr vhodné velikosti a nevybrat boty příliš malé. Z mé zkušenosti často bývá nadmíra okolo 1,5 cm nad délku chodidla optimální.

Závěrem

Salomon Sense Ride 4 jsou jedny z nejvšestrannějších trailových bot, ve kterých jsem běžel. Dosud jsem nenarazil na jejich hranici, kdy by mě v běhu něčím limitovaly. Jsou k běžci poměrně šetrné, a proto je doporučuji vyzkoušet nejen pokročilejším, ale i začátečníkům. Já sám se k nim často rád vracím.

KOUPIT SALOMON SENSE RIDE 4


Recenzi pro vás sepsal:

Michal Tuček

Michal Tuček

Náš Michal miluje hudbu. Vyučil se houslařem, hraje na violoncello a ve volných večerech zvučí koncerty hudebním skupinám i klubům. Rád testuje běžecké vybavení, zbožňuje dlouhatánské běhy, sportovní lezení a výlety do přírody. Michal je věčný optimista a fanoušek kosmonautiky.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:16:39:22
Mizuno Core 3/4 Tight
-61 % 3/4 sportovní legíny Mizuno Core 3/4 Tight
469 Kč 1 190 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 534 534 465

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto