info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Tep pod lupou

17. 05. 2013
Ať už sportujete rekreačně, chcete zhubnout nebo vylepšujete fyzičku na závody, tep je rozhodně faktor, který byste neměli zanedbávat. Co je potřeba vědět? Podívejme se společně na užitečné minimum.
Tep pod lupou

Tepová frekvence a její význam

Tepová frekvence udává počet úderů srdce za minutu. Jiná tepová frekvence je v klidu a jiná při sportu. Při sportu rozdělujeme dvě základní kategorie, a to je aerobní pásmo a anaerobní pásmo.

Aerobní pásmo

se pohybuje zhruba mezi 60 - 75 % maximální tepové frekvence. Pohyb je namáhavý, ale ještě ne příliš, nemáte problém ho vydržet delší dobu a nelapáte po dechu. Tělo má dostatek kyslíku pro práci a dobře spaluje tuky. Pohybem v aerobní zóně si trénujete vytrvalost a odolnost, a co je pro mnohé z nás nejdůležitější – pálíte tuky. Několik minut aerobní aktivity vás ale nevytrhne – mělo by se jednat minimálně o půl hodinu, raději však 40 minut. Výhodou aerobního pásma je i to, že ve svalech nevzniká kyselina mléčná, která způsobuje jejich bolest a výrazný pocit namožených svalů.

Anaerobní pásmo

leží mezi 85 - 100 % maximální tepové frekvence. Jedná se o velmi intenzivní pohyb, kdy nestačíte s dechem, a pokud nejste dobře trénovaní, nezvládnete v něm pokračovat dlouho. Místo tuků se již spalují cukry, takže nehubnete, ale zato si zlepšujete fyzičku a trénujete tělo na větší zátěž.

Kde jsou vaše pásma?

Hodnoty jsou samozřejmě individuální. Nejpřesnější výsledek získáte, když se necháte otestovat ve specializované laboratoři, a přibližné hodnoty maximální tepové frekvence můžete spočítat podle některého z používaných vzorců. (Např. 214-(věk x 0.8) pro muže a 209 - (věk x 0.7) pro ženy.) Pak už stačí svou sportovní aktivitu přizpůsobit ideální tepové frekvenci a budete k cíli zase o něco blíž.

Jak si tep změřit při sportu

Způsobů je hned několik – dobrou laickou pomůckou pro přibližné hodnoty je dech. Pokud při sportu ještě můžete mluvit (třeba trochu zadýchaně, ale ještě souvisle), jste v aerobním pásmu. Když už to nezvládáte, překročili jste hranice anaerobního. Tep si můžete také klasicky změřit na krku či zápěstí, kde stačí počítat 15 sekund a výsledek vynásobit čtyřmi. Nejjednodušším způsobem je pak sporttester – přistroj, který vám tep měří po celou dobu sportu, a dává zvukové signály při překročení jednotlivých pásem. Vy se tak nemusíte zastavovat a nic počítat a získáte okamžitou odezvu. Díky tomu budete mít vždy dokonalou kontrolu nad svým tréninkem a vaše výkony se posunou o supeň blíže k vašemu ideálu.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:12:21:44
Ziener Nabrina
-52 % Dámské cyklistické triko Ziener Nabrina
641 Kč 1 349 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu