info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Vitamíny. Parta, kterou chcete mít na své straně

08. 02. 2017
Lidské tělo je perfektně organizovaná “fabrika”, kde každou pikosekundu proběhnou miliardy zdánlivě nepatrných úkonů, chemických reakcí a komunikačních přenosů. O to, aby se naše “ozubená kolečka” spolehlivě točila, se stará mimo jiné parta fachmanů, kterým nikdo neřekne jinak než Vitamíni.
Vitamíny. Parta, kterou chcete mít na své straně

Vitamíni se do našeho těla dostávají potravou, často aniž bychom o nich věděli. Ovšem zejména jsme-li aktivní sportovci, vyplatí se nám s touhle partičkou seznámit a mít je ve friendlistu.

Proč?

Pročtěte si tyto krátké medailonky. Jejich schopnosti hovoří samy za sebe.

Ahoj, jsem Vitamín C

Někdo mi říká Kyselina askorbová, ale pro vás klidně Céčko ;-)

K čemu vám budu?

Pomáhám tvorbě kolagenu a ten je podstatnou součástí svalů, šlach, vazů, kloubů. Slyšíte to tam: „Pohyb, pohyb, pohyb!“

Povídá se o mně, že zvyšuji imunitu. Víte co? Je to tak, rozhodně je to tak. Jsem v blízkém vztahu s imunitními látkami i buňkami, takže nemoci střežte se. Navíc podporuji regeneraci po sportování. Nejlepší časy naběháte jen zdraví a odpočinutí, tak šup pod keř na šípky a rybíz, klidně rovnou do úst.

Víte, kdo jsou Antioxidanti? To je speciální komando, které vychytává volné radikály. Ty radikály, kteří mohou způsobovat problémy srdce, krve, mrtvici a další nepříjemnosti. Ale bez obav, já spolu s Áčkem, Éčkem a Bé Trojkou jsme slušný AntioxiTým, takže kde jsme my, tam radikálové nemají šanci.

Zlepšuji vstřebávání železa a to pak podporuje tvorbu krve. Ale pozor! Neznamená to, že si dáte citrón a zakousnete se do nejbližší kovové tyče!

Kde mě hledat?

Když sáhnete po ovoci či zelenině (anebo těchto bonbonech), neminete.

Všichni mě vidí hlavně v citrónu (40mg/100g), ale divili byste se, Superman mezi mými dostupnými zdroji je šípek (plod růže šípkové; 2000mg/100g), 10x méně jsem v černém rybízu (200mg/100g) a v zádech se mu drží růžičková kapusta, kiwi, brokolice a červený rybíz (115 – 80mg/100g).

Doporučují mě dávkovat v cca 80mg/den, ale něco vám povím, dejte si mě klidně dvojnásobek a nic špatného se nestane. Možná právě naopak...

Vitamín C

Těší mě, jsem Vitamín A

A, jako první v abecedě. A, jako na počátku všeho.

Co umím?

Začnu trochu lechtivě: Běh zlepšuje sexuální aktivitu a já zvyšuji potenci. Pokud tedy do budoucna plánujete malá běžčata, rozhodně se mnou počítejte! ;-)

Přísloví: „Roste jako z vody“, by mělo být doplněno: „Roste jako z vody a vitamínu A“, růst totiž umím taky dost dobře.

Chráním sliznice a výstelky. Takže pokud vám nadměrně schne či rohovatí kůže, chybím vám, a ani o tom nevíte.

A s čím si mě spojujete nejčastěji? Oči. Ne ježkovy voči, prostě zrak. Pomáhám při regeneraci rodopsinu, který je v tyčinkách sítnice oka, a pokud se vám neregeneruje, tak víte, co uvidíte v šeru? A povím vám, běh v podvečer, při západu slunce kolem jezera nebo v lese, to je paráda! Pokud tedy nezakopáváte o kořeny.

Lidem na světě, ze všech vitamínů, chybím nejvíce, chápete to? A přitom každý chce pořádně vyrůst, dobře vidět a občas si kvalitně zalaškovat, no ne?

Kde mě najít?

Veškeré zvířeně se ukládám v játrech, ukrývám se v mořských rybách a mléce, takže dobrou chuť masožroutům.

Vegelidi mě najdou jako provitamín Betakaroten v ovoci a zelenině oranžové až žluté barvy a často i v zelené. Mrkev, dýně, meruňky, špenát, kapusta, brokolice či meloun jsou mým nejoblíbenějším místem pobytu.

Vitamín A

Zdravím, mé ctěné jméno je Vitamín E

K čemu Vám posloužím?

V prvé řadě musím reagovat na poznámky pana Céčka. Já jsem šéf AntioxiTýmu, antioxidant s velkým E. Ovšem musím poznamenat, že Céčko je moje pravá ruka a dost mi pomáhá v mé vlastní regeneraci.

Mám dlouhodobou praxi s vývojem a růstem svalů všech typů, na vysoké pozici jsem i v nervosvalovém systému, takže ano, v kategorii běhu jsem i já vhodným kandidátem do vašeho týmu.

Výborně si rozumím s cévním systémem. Baví mě tvorba krvinek, snižování krevního tlaku a srážlivosti krve, takže bych ve vašem srdci rozhodně měl mít své místo.

A když tu vitamín A zmínil ta lechtivá témata, musím podotknout, že v tomto ohledu nám spolupráce též zdařile vychází.

Sečteno, podtrženo, mými silnými stránkami jsou: Rozvoj fyzické, mentální a sexuální kondice, snižování únavy a likvidace volných radikálů.

Kontaktovat mne můžete zde:

V rostlinných produktech, zejména olejích lisovaných za studena,  oříšcích (mandle, pistácie, arašídy, ale i naše domácí lískovce a vlašáky), luštěninách, kukuřici, sezamu, slunečnici, ječmeni nebo třeba špenátu a kapustě.

A pokud máte rádi maso, mléko či vejce, i zde mě najdete.

Těšilo mě, na snědenou!

Vitamín E

Zdravíčko, mně říkají Déčko

V čem jsem nejlepší?

Já se tolik nerozpovídám, jsem úzce profilovaný specialista. Mým oborem je metabolismus vápníku a fosforu. To znamená, že usnadňuji transport těchto minerálů ze střeva do kostí a zubů. A ty se vám běžcům docela hodí, ne? Hlavně ty kosti teda.

Není radno mě přehlížet, ať jste děti, nebo dospěláci. S rachitis nebo osteomalacií si totiž moc nepoběháte.

Dost nedávno konečně odhalili i můj vliv na imunitu. Máte chřipku, lupénku, astma nebo vám krvácí dásně? Ano, i s tím vám mohu helfnout.

Tak kdyby něco jsem:

Přímo ve vaší kůži. Ale potřebuji probrat, jsem trochu lenoch. Pokud se však vydáte na slunce (UVB paprsky), tak to na mě funguje jako káva, nakopne mě a makám.

A pokud se bojíte slunce, dopřejte si tučné ryby jako tuňák a losos, rybí tuk, játra, mléko, nebo kakao. To já taky rád.

Vitamín D

Vitamín K: Já jsem malej, ale šikovnej

Co mě baví?

Nejvíc mi jde srážlivost krve, takže pokud si někdy potykáte s chodníkem, myslete na mě, pomohu vám zastavit krvácení.

Navíc je mým koníčkem mineralizace kostí, tedy jejich síla a pevnost. To se hodí, co vy na to, běžci?

Kde na mě narazíte?

V listové zelenině, nejlépe syrové, a v rostlinných olejích. Takže si k večeři zaskočte na nějaký salát a zkuste, jestli číšník pochopí vaši objednávku: Prosím si dávku vitamínu K, děkuji.

Vitamín K

Jsme B-komplex, jak přezdívka pro hip-hopera, ale o něco přínosnější :-)

Co je náš gang zač?

Jsme celkem velká parta, takový stát ve státě vitamínů. Máme i krycí vitamínová jména: B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12. Každý z nás se vám alespoň krátce představí, ale už na začátek můžeme prozradit, že často zazní slova energie a metabolismus.

Thiamin (krycí jméno B1)

Mám významnou roli v metabolismu cukrů a získávání energie z nich. Zatočím s vaší únavou a i váš nervový systém a srdce mě ocení.

Riboflavin (krycí jméno B2)

Asistuji při důležitých energetických a metabolických procesech a účastním se růstu. Zajišťuji dobrý stav vaší kůže a očí, podporuji funkci srdce a dalších orgánů. Obzvlášť si na mě potrpí lidé trpící onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater nebo cukrovkou. Dopřejte si mě také v případě, že jste na antibiotikách.

Niacin (krycí jméno B3)

Též se mi říká Kyselina nikotinová, ale moc se neradujte, kouření vám neschválím! Účastním se energetického metabolismu, pomáhám uvolňovat energii z potravy a snižuji hladinu cholesterolu.

Kyselina pantothenová (krycí jméno B5)

Mé jméno pochází z řečtiny a znamená „všude se nacházející“. To jednak znamená, že mě leckde najdete, ale také, že jsem leckde potřebná. Mimo jiné při metabolismu sacharidů a lipidů a při syntéze aminokyselin, hormonů, hemoglobinu a dalších životně důležitých látek. Krom toho zlepšuji kvalitu kůže, vlasů a nehtů.

Pyridoxin (krycí jméno B6)

Já jsem aktivní při metabolismu aminokyselin a při rozkladu zásobního cukru glykogenu na glukózu. Což je přesně to, co vaše tělo dělá, když si dáváte do těla. Jsem zásadní pro správnou funkci nervového systému a tiším svalové křeče.

Kyselina listová (krycí jméno B9)

Velmi aktivně spolupracuji na metabolismu bílkovin, na vzniku červených a bílých krvinek a ještě například na vzniku nukleových kyselin (DNA a RNA). Běžkyně s pupkem by také mohlo zajímat, že zajišťuji správný vývoj a růst plodu! :-)

Kobalamin (krycí jméno B12)

I já jsem aktivní v metabolismu, ale mimo to s kyselinou listovou spolupracujeme při péči o váš nervový systém a funkci krvetvorby. To je můj nejdůležitější úkol a beru ho opravdu zodpovědně!

Kde nás všechny nejčastěji najdete?

Každý z nás přebývá v různých potravinách, takže toužíte-li po nás všech, je nezbytné, aby váš jídelníček byl pestrý a vyvážený. A abychom vám napověděli, hledejte hlavně v mase, mořských rybách, kvasnicích, oříšcích, arašídovém másle, ananase, hroznu, luštěninách, listové zelenině a celozrnných obilninách.

Vitamín B

Tak to bychom měli.

Samozřejmě, tihle chlápci jsou jen jedno oddělení naší “fabriky” jménem tělo. Ovšem patří k těm, o jejichž dobré pracovní podmínky se můžeme sami zasloužit. A jak víme, motivovaný zaměstnanec je produktivní zaměstnanec. Jezte proto vyváženě a dbejte na to, aby vám žádní pracanti nechyběli. Jen tak vám v těle všechno pofrčí, jak má.

A co ostatní oddělení? O těch si popovídáme třeba příště.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:22:01:58
Kilpi Alexo
-65 % Dámské legíny Kilpi Alexo
799 Kč 2 299 Kč
už jen 21 ks za tuto cenu