info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

10 mýtů, které vás zbytečně odrazují od běhu

26. 11. 2018
Určitě jste alespoň některé z nich už slyšeli a uvěřili jim. "Zaručených pravd" o běhání je bezpočet a spousta z nich má jediný účel - slouží jako výmluva. Zjistěte, kterých strašáků už se nemusíte bát a jaké důvody už nikdy nebudou stát mezi vámi a tím báječným pocitem z nejpřirozenějšího lidského pohybu.
10 mýtů, které vás zbytečně odrazují od běhu

Z běhu bolí klouby

Mohou a nemusejí. A není to otázka genetiky a "znamení shůry", že nejste pro běh stvořeni. Ve valné většině případů může za bolavé klouby špatně zvolená obuv. Naštěstí na trhu existuje tak široké spektrum běžeckých bot, že si mezi nimi vybere každý. Podle čeho obuv vybírat a jaká bota je nejlepší právě pro vás, o tom je nejlepší poradit se s našimi specialisty na prodejnách. Pokud nakupujete přes internet, navede vás na správnou cestu náš rozcestník v projektu Můj První Běh.

Běžecké mýty - klouby

V těhotenství se běhat nesmí

I toto je pravda jen napůl. Běh v těhotenství je zejména v posledních letech tématem častým a poměrně kontroverzním. Zatímco mnoho sportovkyň, známých osobností ale i fit maminek ve vašem okolí vám řekne, že těhotenství není nemoc a není tedy důvod zahrabat se na 9 měsíců do peřin, někteří konzervativní gynekologové vás stejně budou dál strašit. Jak to tedy je? Obecně platí, že pokud jste běhala před těhotenstvím, není důvod přestávat. Zároveň ale nedoporučujeme s běháním v jiném stavu začínat anebo běhat na sílu. Naslouchejte svému tělu a dělejte jen to, co je vám příjemné.

Více o běhu v těhoteství si přečtěte v samostatném článku.

Běžecké mýty - těhotenství

Běžcem se člověk buď narodí nebo nenarodí

"Neběhám, protože to nemám v genech." Ale máte! Podle výzkumů je lidské tělo zkonstruováno tak, že je pro něj běh dokonce přirozenější než chůze. A že jste pomalí? To ničemu nevadí. Člověk je oproti jiným živočišným druhům výjimečný nikoli rychlostí, ale vytrvalostí. Takže zatímco na rychlosti se pracuje těžce, vytrvalost v sobě dokáže probudit každý, kdo běhá pravidelně. Jen to zkuste, někde to tam je!

Běžecké mýty - geny

Ve vyšším věku už běhat nemůžu

Hloupost! Pokud vám v pohybu vyloženě nebrání nějaký závažný úraz nebo nemoc, můžete v šedesáti klidně porážet mladé koloušky. Ne v rychlosti, pravda, ale ve vytrvalosti rozhodně. Čím to je? Svalová vlákna zajišťující rychlost se totiž s věkem přeměňují ve vlákna pomalá - vytrvalostní. Není náhodou, že průměrný věk na ultra-maratonech přesahuje hranici 40 let. Možná už nemáte takový drajf, ale zato se do toho umíte pořádně zakousnout. Tak jim to ukažte!

Více o běhání ve vyšším věku se dočtete v tomto článku.

Běžecké mýty - stáří

S nadváhou běhat nemůžu

Ale můžete. Stačí se řídit dvěma pravidly:

1) Pořiďte kvalitní tlumené boty, které vydrží vysokou zátěž a absorbují otřesy způsobené tvrdým dopadem. Zároveň počítejte s jejich poměrně krátkou životností. Jak ale půjdou kila dolů, neprotančíte střevíce tak rychle.

2) Začněte pomalu. Nevrhejte se ihned do maratonských vzdáleností a sprinterských rychlostí. Jednak byste si mohli ublížit a jednak by vás to rychle přestalo bavit. Začněte rychlou chůzí a vytvořte si návyk pravidelného pohybu. Pro více tipů mrkněte na náš článek o běhu s nadváhou a pro inspiraci si přečtěte rozhovor s Markem Jiskrou, kterému běh změnil život.

Běžecké mýty - hmotnost

Začínat se musí na silnici

Kdepak! I když silnice začátečníky láká svou předvídatelností, rozhodně není podmínkou. Pokud vás víc než chodníky v parku lákají úzké lesní pěšinky a stezky divoké, vydejte se po nich! Měkký povrch je nejpřirozenější podklad, po jakém můžete běhat, a božský klid spolu s uklidňující zelení, kam oko dohlédne, je doslova balzámem na duši.

Běžecké mýty - silnice

Jediný správný došlap je přes špičku

Jak se to vezme. Došlap "přes špičku", respektive přes přední část chodidla, je došlap nejpřirozenější. Ve chvíli, kdy se zujete a poběžíte po tvrdém povrchu, automaticky vás to přinutí použít kotníky a kolena k odpružení dopadů. Dnes však tímto stylem běhá spíše menší procento běžců a běžecká obuv je na to připravená. Pokud tedy cítíte, že by vás běh přes špičku okradl o cenné vteřiny v závodě, nebojte se došlápnout tak, jak je vám pohodlné. Kvalitní tlumení vás ochrání.

Běžecké mýty - došlap

Běh se sluchátky je nebezpečný

Může být! Ohlušeni oblíbenými beaty totiž neslyšíme zvuky okolo sebe a snáze se dostaneme do kolize s ostatními účastníky dopravy. Naštěstí už technologie postoupila tak daleko, že můžeme poslouchat hudbu "na plné pecky" a současně vnímat okolí. Moderní sportovní sluchátka totiž přenášejí hudbu skrze naši lícní kost. Díky tomu nepotřebujeme mít uši ucpané špunty ani nepropustnými "poklicemi" a slyšíme tak troubení aut, cinkání cyklistů i pozdravy ostatních běžců.

Běžecké mýty - sluchátka

V minimalistických botách si zničím nohy

Pouze pokud je používáte špatně. Minimalistická obuv prokazatelně není pro každého. Než v nich vyběhnete, poraďte se proto třeba s odborníky v našich prodejnách. Ti vám poradí, pro jaký typ došlapu, váhovou kategorii a druh terénu se tzv. bosé boty hodí, případně vám pomohou vybrat ty správné pro vás. Trend barefoot chůze a běhu se navrací k prapůvodnímu způsobu pohybu. Díky minimalistické podrážce budete v intenzivním kontaktu s povrchem, začnete našlapovat na špičku a posílíte chodidlo. Pohyb naboso je autentický a přirozený. Začněte ale pomalu, neboť rozmazlená chodidla jsou náchylná k přetížení!

Běžecké mýty - barefoot

Pivo je nejlepší ionťák

To fakt není. Zlatavý mok sice obsahuje vitamíny a minerály, které tělu svědčí, ale jejich množství není tak vysoké, abychom jimi mohli argumentovat. Díky cukru rychle doplníme energii, jenže sacharidy v pivu jsou vykoupeny daní vysokou - alkoholem. Ten zatěžuje játra, která tak nejsou schopna rychle zbavovat tělo metabolického odpadu. Výsledkem je výrazně delší doba regenerace. A co z toho vyplývá? Myslíte-li to s tréninkem vážně, spokojte se s malým pivem, dopřejte si Birel nebo ještě lépe osvědčený ionťák.

Běžecké mýty - pivo

A ponaučení nakonec:

Neberte vážně žádná dogmata. Běh je pro člověka přirozený a vaše tělo mu rychle přijde na chuť. Stačí nejít na krev, používat zdravý rozum a nepít moc piva. :-)

Tak příjemný běh!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:06:16:56
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu