info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak často běhat, aby vám neupadly nohy a nepřibyla kila

02. 08. 2018
Každý pravidelný i začínající běžec si někdy položil otázku: "Mám běhat delší trasu dvakrát za týden, nebo kratší trať vícekrát týdně?". Odpověď je jasná a nejasná zároveň. Odpověď je: "Jak kdy.".
Jak často běhat, aby vám neupadly nohy a nepřibyla kila

Rada do úplného začátku: nechte tělo postupně přivyknout na rychlejší pohyb. Dobu a objem běhu pomalu ale jistě prodlužujte. Tím se vyvarujete zbytečnému namožení svalů, přemíře únavy i možnému zranění.

Jako začínající běžec zvládnete 3 běhy týdně (obden), postupně množství zvýšíte na čtyři a pět výběhů. Maximální dávka hobby běžce = 6x týdně - jeden den nechme tělo odpočinout.

S během je to jako s kterýmkoliv jiným sportem a tréninkem. Fotbalisté pořád nehrají fotbal, horolezci pořád nevisí na skále, baletky nestojí celý den na špičkách. V každém sportovním odvětví (a stejně tak i v běhu) je důležité prokládat klasické tréninky další fyzickou aktivitou.

Další sport

Trénink je v podstatě postupné přizpůsobování organismu na zvýšenou aktivitu těla. Běh samotný je univerzálním nástrojem, jak lidské tělo naučit lepší práci s energií, s jejím využíváním i doplňováním. To, že jste po stém vyběhnutí méně unavení než po desátém, nemá na svědomí jen nárůst kondice, nýbrž i rychlejší průběžná regenerace těla. Lidské tělo je samo o sobě vysoce inteligentní organismus, který nechce zbytečně plýtvat svými zdroji.

Chcete-li zhubnout či zpevnit a posílit svalstvo, je důležité běh kombinovat s jiným sportem (jízda na kole, veslování, jóga, horolezectví, kolektivní sporty). Zabráníte tím přetěžování jedněch a nepoužívání ostatních svalů a partií. Kompenzujte tělu pohyb, který při běhu nemá. Potřebnou energii jistě najdete a při správné volbě činnosti budou pracovat svaly, které předchozí den odpočívaly.

Dobré je měnit trénink od tréninku intenzitu běhu. Jednou kratší a rychlejší běh, podruhé delší a pomalejší, potřetí rychlý běh s přestávkami na proklepání, protažení a prodýchání.

Vždy je ale nutné se správně protáhnout jak před během, tak po běhu - dobře zahřáté svalstvo reaguje na protažení daleko lépe. Jak na to? Podívejte se na krátký videonávod.

Běžecké základy (díl 2): Rozcvičení a protažení

Při správném protažení před i po běhu ucítíte velký rozdíl. Možná ne hned, ale další den určitě. Vaše svaly si díky dobrému protažení lépe odpočinou a nic nebude stát v cestě dalšímu výběhu.

Pamatujte také, že nemá cenu své tělo hnát do extrémních hodnot - dříve nebo později vaše fyzická schránka prostě a jednoduše odpadne. Je nesmysl jeden den uběhnout dvojnásobek, než na co jste zvyklí, jelikož se z toho vaše tělo a svaly budou další tři dny vzpamatovávat a pro vás bude pohyb utrpením.

Jednoduše řečeno, je dobré znát své limity, přibližovat se jim, ale je hloupost snažit se je vždy a za každou cenu překonat. Nestojí to za to.

Běh

Pár bodů na závěr:

  • Vždy je dobré mít cíl - cíl je motivující.
  • Důležité je nechat tělo odpočinout (neznamená jen pasivně).
  • Pozor na správné protažení před a po tréninku - zamezíte tím větší únavě (nebo dokonce poranění) svalů.
  • Pokud máte rádi motivaci, stáhněte si některou z běžeckých aplikací.
  • Berte své tělo takové jaké je - nepřehánějte trénink. Vždy je lepší jít běhat vícekrát menší vzdálenost (a nižší tempo) než jednou vyrazit na běh a další tři dny se z něj zotavovat.

Chcete-li se dozvědět více o správném běhání, mrkněte na naše videonávody.

Chcete-li běžecké vybavení na míru, vítejte v Sanasportu.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:10:45:57
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu