info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak se připravit na squash a badminton?

04. 02. 2020
Že se tyto sporty hrají s raketou a ne s pálkou asi víte. Jaké jsou typy raket a míčků a které z nich se hodí zejména pro začátečníky, už není tak jasné. Naštěstí výběr správného vybavení není složitý a s trochou pomoci to zvládnete levou zadní.
Jak se připravit na squash a badminton?

Na co se soustředit při výběru rakety?

Nejdůležitějšími parametry raket jsou váha, materiál a vyvážení, u těch badmintonových pak ještě pružnost rámu.
U squashových a badmintonových raket je pro začátečníky zásadní hmotnost. Nedá se však říct, že čím lehčí raketa, tím je lepší.

S těžší raketou bude váš úder ráznější, hodí se tedy pro začátečníky a pro obranné typy hráčů, kteří pálí ze zadní části kurtu. Lehčí rakety zase dovolují rychlejší reakci na síti (u badmintonu) a snazší odehrání míčku z voleje - bez odskoku (při squashi). Materiál rakety ručí především za její odolnost.

Správné vyvážení rakety si určíte podle toho, ze které části hřiště nejčastěji odehráváte úder. Vyvážení do hlavy rakety umožňuje vyšší razanci a je proto určené především pro údery od zadní části hřiště. Vyvážení na střed napomáhá přesnějšímu zásahu ze středu hřiště a vyvážení do gripu (do rukojeti) usnadňuje a zrychluje hru na síti.

Dalšími parametry jsou potom omotávka a výplet rakety - ty si však můžete vyměnit. A po určité době hraní je vyměnit dokonce musíte, abyste zachovali vlastnosti, na které jste zvyklí. I sebelepší omotávka se po čase odrbe a výplet vytahá.

Začátečníkům se bude lépe hrát s těžší raketou, která je vyvážená do hlavy. Taková raketa umaže mezery v technice a umožní zahrát s vyšší razancí. Když si nejste jistí, že vás tento sport chytne, není nutné kupovat drahé rakety. Na druhou stranu i pro rekreační hraní se může vyplatit dražší raketa - primárně pro vyšší odolnosti při případném kontaktu se zemí nebo stěnou.

Zkušení hráči již dobře vědí, co jim vyhovuje a s čím si nerozumějí. Výběr rakety poté spočívá především v kompenzaci hráčských nedostatků a hráči individuálně hledají raketu, která jim vypomůže k lepší hře.

Dětské rakety

Hlavní rozdíly jsou v délce rakety. Dětské rakety proporčně odpovídají menší postavě a umožňují dětem hrát naplno. S menšími rozměry přichází i nižší hmotnost a díky tomu také lepší koordinace pohybu a celková manipulovatelnost.

rakety


Jaké míčky vybrat?

Mezi míčky pro dospělé a děti nejsou rozdíly. Záleží pouze na úrovni a zkušenostech hráčů. Barvu míčků zvolte podle barvy hřiště a okolí.
U squashe jsou častější černé míčky. Možná je také bílá varianta, ta se však používá především na celoskleněných kurtech. Badminton má míčky žluté a bílé - viditelnější barva záleží na zmíněném okolí a světelných podmínkách v hale.

Squash:

Ve squashi se míčky dělí podle rychlosti a odskoku.
Čím rychlejší míček, tím větší odskok. Čím větší odskok, tím jednodušší hra (více času na odpal). Nejrychlejší míčky vhodné pro začátečníky jsou označené modrou tečkou. Následují rychlé míčky s červenou tečkou a pro další úroveň jsou pomalejší míčky s tečkou žlutou. Nejpomalejší míčky s nízkým odskokem jsou značené dvěma žlutými tečkami. 

Badminton:

Badminton rozlišuje tři rychlosti plastových a dvě rychlosti péřových míčků. Plastové i péřové míčky jsou velmi lehké a tak se nedá jasně určit, které rychlosti jsou lepší pro začátečníky a které pro pokročilé. Vždy tu totiž číhá několik faktorů, které výběr ovlivňují - například teplota vzduchu. Čím nižší teplota, tím hustší vzduch a tím rychlejší míček. Pokud vám jde o rekreační hraní, není potřeba řešit o trochu rychlejší nebo pomalejší míčky - pokud budete hrát s jednou sadou, podmínky budou pro hráče stejné a určitě se s tím popasujete.

Rozdělení plastových míčků:

Rozdělení péřových míčků:

 • rychlost 77 = pomalejší míček
 • rychlost 76 = rychlejší míček

Péřové míčky mají lepší letové vlastnosti, avšak při špatně trefeném úderu se mohou poškodit. Při rekreačním hraní venku určitě používejte plastové míčky. Jsou znatelně odolnější a více praktické (mezi peří se snadno dostanou nečistoty).

hra


Která zranění jsou při badmintonu a squashi nejčastější?

Oba sporty vyžadují mrštnost a rychlé výpady, proto je jasné, že často mohou trpět namožené a natažené svaly. Dalším bodem jsou klouby, které se (stejně jako svaly) při hře nezastaví. Pro dlouhodobou prevenci je tedy dobré využívat kloubní výživu. Především vaše kolena a lokty vám poděkují.

Při squashi je třeba pamatovat, že kurt je společný a tak může (především ze začátku) docházet ke kontaktu se soupeřem. V zápalu hry o sebe můžete brknout a srazit se hlavami. Když si nedáváte pozor, můžete také dostat raketou nebo míčkem. Je nutné ani na okamžik nepřestat sledovat hru a soustředit se na každý pohyb.

Prevence před zraněním je snadná, stačí neopomíjet důležité body:

Kupte si kvalitní boty

Může to znít jako otřepaná fráze, ale vzhledem k rychlému pohybu na tvrdém povrchu je opravdu nutné mít boty, které ztlumí nepřirozené nárazy. Díky tomu dlouhodobě podporujete své kotníky, kolena, kyčle i záda. Správná obuv také pomáhá předcházet únavovým zraněním a zachrání vás před pádem, když téměř ztratíte veškerou stabilitu. Před výběrem bot doporučujeme absolvovat diagnostiku došlapu, ať máte jistotu, že vaše nohy nepotřebují podporu pronačního nebo supinačního došlapu.

  Prodlužte svou paži správnou raketou

  S vhodnou raketou, která kompenzuje vaše herní nedostatky je pravděpodobnost zranění daleko nižší. Obtížné údery vyberete, aniž byste se dostali do extrémních situací, ve kterých dostává nebezpečí zranění nový rozměr.

   Neodbývejte rozcvičku

   Před každým sportovním výkonem je nutné zahřát tělo a procvičit a protáhnout důležité partie. Stejně tak je to při badmintonu a squashi. Rozběhat se, zahřát organismus, protáhnout svaly. Pokud nevíte co a jak, můžete se inspirovat běžeckou rozcvičkou.

    Při squashi dávejte pozor na soupeře

    Jedna místnost, jeden kurt, žádné rozdělení na vaši a soupeřovu půlku. Je jasné, že při squashi musíte mít oči i uši na stopkách, abyste vždy perfektně vnímali pohyb soupeře. Každá srážka bude nepříjemná pro vás oba. Buďte opatrní a mějte maximální respekt ke svému soupeři.

    squash


     Od nás je to do vašeho raketového startu vše. Máte-li jakékoliv dotazy, zavolejte nebo napište našim specialistům na prodejnách v Brně a Praze.

     Hledáte-li indoorový sport a squash ani badminton vás nezajímají, inspirujte se v našem článku o možnostech sportování v hale.

     Nezbývá, než popřát, ať si svého příštího soupeře na kurtu pěkně podáte!


     Cenová
     bomba
     Akce zmizí za
     8:06:48:54
     Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
     -59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
     639 Kč 1 550 Kč
     už jen 5 ks za tuto cenu