info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak se správně starat o čistě polyesterové oblečení?

13. 04. 2022
Polyester je oblíbený materiál, který najdete ve spoustě různých produktů. Nejčastěji se objevuje v oblečení, kde slouží buď jako příměs k dalším materiálům (obvykle bavlně či vlně) nebo je oblečení čistě z polyesteru. Ke druhé kategorii jsme vám připravili návod na vyprání a celkové zacházení.
Jak se správně starat o čistě polyesterové oblečení?

Co je polyester?

Nejprve je dobré mít aspoň lehkou představu, co to ten polyester vlastně je. Jedná se o syntetické vlákno označované mezinárodní zkratkou PES (polymery s esterovou funkční skupinou), které se vyrábí z jednoho z materiálů spadajících do této skupiny: polyetylentereftalát (PET), polybutylentereftalát (PBT), polyetylennaftalát (PEN) a polytrimetylentereftalát (PTT).

Polyester má krom nízké váhy další spoustu výhod. Jde třeba o zachování barvy, tvaru a malé pohlcování vody. Také velmi rychle schne a neusazují se na něm mikroorganismy. Je navíc velmi snadno recyklovatelný.

Jak prát polyester?

Nejlepší na praní polyesteru je program „syntetika“, který by měl být k dispozici na všech moderních pračkách. Teplotu volte podle štítku přímo na oblečení. Barevný perte na 30 ⁰C, bílý můžete i na 40 ⁰C. Pokud máte na oblečení velmi odolnou skvrnu, teplotu zvyšte, ale nikdy nepřekračujte 60 ⁰C! Mastné skvrny před vypráním properte rukou v teplé vodě se žlučovým nebo jádrovým mýdlem.

Polyester se zákonitě nemačká, ale přesto je lepší každý kousek před praním otočit naruby, aby se zbytečně nevytvářely žmolky. Doporučujeme i použití malého množství aviváže, jelikož se často stává, že se oblečení nabije statickou elektřinou a tímto krokem tomu předejdete.

Jak sušit polyester?

Polyesterové oblečení můžete vložit do sušičky, i zde vyberte program „syntetika“ a nechte každý kus naruby. Při sušení na vzduchu ideálně pověste na ramínko. Nechte mimo přímý dosah zdroje tepla – neodkládejte na radiátor nebo blízko ke krbu!
Vzhledem k nemačkavosti materiálu nemusíte žehlit, ale pokud se vám nějaký přehyb vytvořil, můžete přejet klasickou žehličkou na nejnižší teplotu.


<- JAK SE STARAT O SOFTSHELL A PÉŘOVÉ BUNDY


JAK VYPRAT BATOH ->


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:09:27:24
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu