info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak se starat softshellovou a péřovou bundu, aby stále vydržela jako nová

11. 04. 2022
Bundy tak často do pračky dávat nemusíme, ale občas je to potřeba. Jenže softshell a peří jsou specifické materiály a při nesprávném praní bychom je mohli poškodit a bunda by rázem přestala správně plnit své funkce. Na co při praní dát pozor?
Jak se starat softshellovou a péřovou bundu, aby stále vydržela jako nová

Softshell

Prát v pračce nebo v ruce?

Praní v ruce je samozřejmě šetrnější, ale při větším znečištění může být nedostatečné. Softshell určitě můžete dát to pračky. Vyprázdněte kapsy, otočte naruby a perte samostatně na šetrný režim. Vždy se držte informací na cedulce bundy, každý materiál a technologie jsou jiné a vyžadují jiné zacházení. Pokud už cedulku na bundě nemáte, zvolte pro jistotu 30 ⁰C. 

Velmi důležitým krokem je použití správného pracího přípravku. Obyčejným prášek může softshell poškodit a připravit ho o specifické vlastnosti (např. voděodolnost), kupte proto speciální prací přípravek na softshellové materiály. Aviváž u bund vynechejte úplně!

Bundu důkladně vymáchejte, aby na ní nezbyl žádný prací prášek a poté pověste na ramínko a nechte schnout. Nikdy bundu nedávejte do sušičky, ani neždímejte v ruce! Pokud se o bundu budete takto pečlivě starat, vydrží několik let v perfektním stavu.

Péřové bundy

Podobně jako s bundou ze softshellu zacházejte i s bundou péřovou. Perte v ruce nebo na jemný program s teplotou do 30 ⁰C. Stejně tak pořiďte speciální prací prášek na peří, který obsahuje tuk z ovčí vlny. Dejte vždy pozor na cedulku u bundy, některé péřovky se totiž nesmí do pračky dávat vůbec!

Zásadní je u péřové bundy sušení. Z pračky totiž bundu vytáhnete a všechno peří je zamotané v jednom velkém chuchvalci. Je proto nutné bundu pořádně protřepat, aby se peří od sebe oddělilo, dát do sušičky, přidat míčky do sušičky a nastavit program „peří“. Míčky jsou důležité, aby bundu hezky načechraly a peří se prosušilo rovnoměrně. Pokud nemáte speciální míčky do sušičky, zafungují i tenisové nebo florbalové míčky. 

Pokud sušičku nemáte, bundu dejte na vodorovný povrch a několikrát denně protřepávejte a rozdělujte chuchvalce peří. Pokud bundu zavěsíte na ramínko ven nebo nad topení, bude schnout nerovnoměrně a některá pírka pak mohou být přesušená a popraskají. Některá budou naopak nedosušená a mohou zplesnivět. 

Impregnace

Jak u softshellové, tak u péřové bundy by měla po vysušení následovat impregnace. Bundu rozložte na vodorovný povrch a ze vzdálenosti asi 15 cm nanášejte impregnaci. Až začne tekutina zůstávat na povrchu, tak víte, že už materiál dostatečně nasákl. Přebytečnou impregnaci můžete opatrně setřít houbičkou nebo hadříkem.

Impregnaci můžete nechat klasicky zaschnout, ale pak nevydrží moc dlouho. Správně by se měla impregnace zafixovat za pomoci tepla. Péřovou bundu stačí dát do sušičky na 20–30 ⁰ C. Softshellovou bundu zažehlete přes tenkou látku (utěrku, ručník) pomocí žehličky. Žehlete opatrně, abyste si bundu nepropálili a žehličku mějte nastavenou na nejnižší stupeň.


<- JAK PRÁT FUNKČNÍ PRÁDLO


JAK SE STARAT O POLYESTEROVÉ OBLEČENÍ ->


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:08:54:22
Sensor Cyklo Summer Stripe dámský dres kr.rukáv šedá/růžová
-60 % Cyklistický dres Sensor Summer Stripe
679 Kč 1 690 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu