info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak správně prát ponožky, aby se neztrácely?

22. 04. 2022
Někdo má rád vyšší a barevné ponožky, které vystaví na odiv ostatním, někdo zas radši nízké a jednobarevné, které ani nejsou vidět. Ať jsou vaše preference jakékoliv, určitě se vám při praní stalo, že ponožky změnily barvu nebo se dokonce jedna z páru ztratila. A přesně proto jsme pro vás připravili pár užitečných rad.
Jak správně prát ponožky, aby se neztrácely?

Klasické ponožky

Každý z nás tento kus oblečení potřebuje a využívá téměř denně. Abyste zachovali původní barvy, perte ponožky vždy rozdělené na tmavé (černé, šedé, hnědé), barevné a bílé. Důležité je také ponožky otočit naruby, zvlášť u těch barevných to pomáhá udržet správný odstín.

Obecně je nejvhodnější teplota vody při praní je 40 ⁰C. Je dostatečně vysoká na zahubení bakterií a zároveň neponičí vlákna. Pro zachování jemnosti vláken také doporučujeme použít aviváž.

Velmi častým jevem u bílých ponožek je ztráta zářivosti a zešednutí, ale i na to existuje řešení. Vezměte jedlou sodu nebo prášek do pečiva, trochu rozmíchejte ve vlažné vodě a přidejte ponožky. Nechte stát přes noc a poté vyperte s dalším bílým prádlem v pračce. 

Funkční ponožky

Specifické zacházení se týká praní funkčních ponožek. Ty totiž často obsahují stříbrná vlákna (nebo jiné materiály), která působí antibakteriálně a zároveň zmírňují zápach, proto se nemusí prát po každém použití. Ponožky s takovými vlastnostmi nabízí například značka CEP. Když už je jednou za čas dáváte vyprat, stačí jen dodržet pravidlo o podobných barvách a 40 ⁰C.

Trošku jinak je potřeba zacházet s ponožkami, které obsahují vlnu. Takové ponožky je nutné prát při teplotě do 30 ⁰C a za použití speciálního pracího prostředku na vlnu a také pracího programu „vlna“.

Jak neztrácet ponožky?

Dáte prát sudý počet ponožek a z pračky vytáhnete lichý? Je to sice frustrující, avšak běžná záležitost. Pomoci v tomto případě může kolíček na prádlo, kterým ponožky secvaknete. Dobré je použít plastový, jelikož oproti dřevěnému nenasákne vodu. Pokud už vás ztrácení ponožek vyloženě vytáčí, kupte si v drogerii párovač ponožek a speciální kolíčky nebo sáček na praní. Ti zručnější zvládnou sáček na praní ušít i sami.


<- JAK VYPRAT BATOH


JAK SE ZBAVIT ZÁPACHU Z BOT ->


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:09:48:38
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu