info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Zima se blíží, větříte nával zimních sportů?

09. 11. 2020
Těšíte se na zimu? Už nám klepe na vrátka, a i když zatím není jasné, zda bude plná sněhu, bláta a nebo jen suchá a mrazivá, mít v záloze plány na parádní sportovní vyžití je dobrý základ před každou sněhovou nadílkou. Pak už vás závěje nezaskočí.
Zima se blíží, větříte nával zimních sportů?

Než se nadějeme, budou dny krátké, noci dlouhé a na sport bude zbývat čím dál méně času. Ještěže má zima svá kouzla a že specifické počasí otevírá možnosti, které jsou během vyšších teplot nemožné.

Vždy, než vyrazíte na zimní radovánky, je dobré si rozmyslet, jak teple se máte obléct. V zimě více než v létě platí zlatá pravidla vrstvení. Když budete během sportování neustále v pohybu a vaše tělo bude zajišťovat příjemný přísun tepla, je lepší obléct méně vrstev, případně ne tak teplé oblečení. Jakmile však počítáte s tím, že budete především sedět na lanovce a svištět z kopce dolů, pořádně se zachumlejte do několika hřejivých vrstev.

Jaké sporty můžete dělat či vyzkoušet v zimě?

Sportovat v zimním období zdaleka neznamená jen zalézt pod střechu sportovní haly. Na výběr je pestrá škála sportů a aktivit. Jsou tu lety osvědčené tradiční zimní sporty, avšak lidská vynalézavost neusíná na vavřínech a hrne nám do zásoby všemožné venkovní zimní aktivity. Pak už záleží na tom, co vás nejvíce baví.

Kdo vrství, má za tři

Jak už bylo řečeno, při aktivnější formě zimního sportování je lepší obléct jen tolik funkčních vrstev, abyste neprochladli a zároveň nebyli omezeni v pohybu. Pokud jste vyznavači kvalitního funkčního oblečení a materiálů, budete se držet zlatého pravidla: Kdo vrství, dává tři.

Zároveň při všech zimních aktivitách mějte s sebou jednu, dvě vrstvy navíc. Nikdy nevíte, kdy přituhne a budou se vám hodit. Prchat v zimě před zimou je přece hrozná škoda.

Běžecké lyžování

bezky

Běžky jsou klasika jako žádná jiná. Stačí dvacet centimetrů sněhu a hned se vaše oblíbené běžecké a turistické stezky přemění na běžkařské trasy. Vyrazit na běžky na hory je pak o to krásnější. Nezapomínejte ale na kvalitní vybavení.

Když nevyrazíte na hory jen bruslit na místní okruhy a chcete si výlet zpestřit přechodem po hřebenech, buďte připraveni na všechno a mějte s sebou kromě nějaké té sváči a pití i náhradní oblečení. Kromě brýlí proti slunci (a mírnému sněžení) z vlastní zkušenosti doporučuji přibalit i brýle lyžařské. Tedy alespoň v případě, že jste dobrodružnější povahy a na hřebenech se nezaleknete blížící se vánice. Když se pak před ní ale nemáte kam schovat, jsou lyžařské brýle k nezaplacení.

Běžkovat se samozřejmě dá i jinde než na horách. Hodně měst dnes již udržuje a případně i uměle zasněžuje běžkařské okruhy, které jsou přes léto parkem, loukou či dostihovým závodištěm. Jasně, není to stejné jako zajet si na okruhy do Alp, ale zase je to, co by kamenem dohodil. A přebytečnou energii zde vybijete také. Pro zajezdění před nebo po práci jsou podobné okruhy ideální.

Kdo se nebojí malorážky, může si vyzkoušet biatlon. Tento populární sport však není žádná hračka a v začátcích se u něj pěkně zapotíte.

Pro vyloženě dobrodružné povahy existuje běžkařský orienťák a pro milovníky adrenalinu je takovýto orienťák zpracovaný i ve verzi tzv. survivalu, tedy závodu na 24 hodin po horských zákoutích Krkonoší. Tento extrémní závod však již kromě dobré orientace vyžaduje i notnou dávku odvahy, běžkařských i běžeckých zkušeností a hlavně psychické i fyzické odolnosti.

Treking v horách

trek

I v zimě je možné chodit po pahorkách v pohorkách. Chce to kvalitní pevnou obuv a k ní nesmeky a hole s větším talířkem. Na vícedenní přechody přibalte i sněžnice, mohou se hodit. Návleky jakbysmet. No, a zase ty lyžařské brýle, ty se na horách prostě šiknou.

Ono je v poslední době často málo sněhu, takže podobné přechody nejsou tak výživné jako dřív. Na druhou stranu, když vás pak tu a tam dožene fujavec, je to pořád velmi nepříjemné. Naštěstí u sebe máte lyžařské brýle.

Mít na sobě pořádné oblečení, rukavice, čepici a nákrčník je základ, o tom není pochyb. Teplé zimní ponožky na nožky a ještě jedny šoupněte do batohu. Náhradní rukavice se tam ještě také vejdou.

Hurá na lyže

lyze

Teplé oblečení máte? Tak co ještě dodat? Snad jen ať nezapomínáte na helmu a páteřák. Na sjezdovkách i mimo ně není vždy vše jen ve vašich rukou a ochrana vašeho těla je jedna z nejsnazších a zároveň nejdůležitějších věcí, které pro sebe můžete udělat. U dětí to platí trojnásob.

Když máte sjíždění kopců v malíku na dvou i jednom prkýnku, můžete začít hledat zábavu i mimo upravené kopce. Ale pozor, bezpečí především! Nepouštějte se někam, kde to neznáte, a nepřeceňujte své síly. Stromy neuhnou a skály občas končí srázem!

Než testovat, co přeskočíte mezi skalami, raději to běžte nejdříve ozkoušet do snowparku. Naše hory a střediska se mohou chlubit vynikajícími shapery, kteří odvádějí perfektní práci na začátečnických, středních i monstrózních skocích a překážkách. Vždyť se v Česku dokonce skáče na největším Big Airu v Evropě.

Když vám snowpark připadá moc drsný, můžete si oživit jízdu po sjezdovkách krátkými lyžemi, skibobem nebo vyzkoušet třeba monoski. Sám jsem monoski nikdy nezkusil, ale vypadá to vážně mazácky.

A jestli chcete ozkoušet úplně něco nového, zkuste snowbaging. Jestli vás u slova snowbaging napadá spojení sněhu a tašky, jste doma. Tento lehce bizarní sport se hodně rozmachuje a nachází si spoustu bláznivých příznivců. A ano, jde o to stoupnout si do tašky, upevnit ji na nohy a spustit se z kopce. Jestli se u tohoto nevyřádíte, tak už nevím.

Bobování, sáňkování, snowtubing

boby

Vylézt kopec, nasednout a svištět dolů s větrem o závod. Pamatujete, když jste jako děti milovaly jízdu na bobech, saních nebo prostě jen na pytli? To byla paráda, že? Ani promáčené boty a oblečení vás od této zábavy neodradilo. A co teprve, když svým dětem pořídíte zimní boty a oblečení, které se prostě a jednoduše nerozmáčí? Pak buďte připraveni, že je budete muset lákat na teplé kakao, jinak budou chtít pořád jezdit.

Snowkiting

Že nemáte za domem sjezdovky, a tak nemůžete vyvětrat své miláčky se skluznicí tak často, jak byste chtěli? Ale kdeže. Stačí zasněžená louka či pole, drak - neboli kite, pár popruhů a vítr už se postará o vynikající zážitek i cvičení pro celé tělo. Není však dobré vyrazit poprvé bez řádného výcviku či alespoň tréninku se zkušeným kitistou. Také se nejprve informujte o možných rizikách a dobře si zmapujte oblast, kde se tuto srandu chystáte prubnout. A určitě si nezapomeňte rukavice a helmu.

Bruslení

Díky uměle vytvořeným podmínkám si můžete zabruslit i v centru větších měst. A díky zimním stadionům není s bruslením problém ani když nám zima nepřeje. Počítejte ale s tím, že bruslení pod střechou nemá takové kouzlo, jako když bruslíte pod širým nebem. Ve městě se ale hodí pěkně se oháknout.

Kdo bruslení miluje a má partu kamarádů se stejným zájmem, může si bruslení okořenit hokejkou a pukem. Zábava na celé odpoledne je na světě.

Zažijte venkovní fitness při stavbě sněhuláka

Stavba sněhuláka může být pohodová a odpočinková, zároveň však záleží pouze na vás, jak velkého sněhuláka vytvoříte a jak moc se u toho zapotíte. Když se chce, tak jde všechno. Jednou za čas klidně můžete vyměnit přecpanou posilovnu za nedalekou louku a dát si při stavění sněhuláka (nebo jiných sněhových soch a tvarů) pořádně do těla. Třeba zase jednou zapojíte svaly, o které v posilovně ani nezavadíte.

Běhat, běhat, běhat

beh

No, jo, i v zimě se dá běhat. Je samozřejmě lepší vyhnout se metrovým závějím a jít se proběhnout raději někam, kde máte pevnou půdu pod nohama a v odpoledních hodinách i lampy nad hlavou. Když nevyjdou lampy, nic se neděje, nabitá čelovka to jistí. Teda rozhodně by to vždy měla jistit. Nikdy nevíte, kdy dostanete chuť běžet až za humna a zimní odpoledne se snadno a rychle přehoupne v chladnou noc.

Dalším prvkem, na který bychom v zimě neměli zapomínat, jsou reflexní potisky na oblečení a botách, reflexní pásky či jiné doplňky, které i za špatné viditelnosti pomohou rozeznat lidskou postavu. V zimě určitě také oceníte boty s nepromokavou úpravou, ve kterých nevadí, že občas trefíte nějaký závěj či roztátou břečku.

Nezapomínejte na procházky

Pohyb je dobrý v jakékoliv míře. I když jen čapnete partnera či partnerku za ruku a zajdete si společně na hezkou romantickou procházku zimní krajinou či zasněženým městem, je to pořád lepší, než se zašít na gauči v obýváku. Navíc na takové procházce nemusíte nikam spěchat a v klidu a plnými doušky si můžete užívat jeden druhého.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:11:00:19
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu