info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Co jíst po tréninku

14. 01. 2018
Minule jsme si ukázali, co jíst před tréninkem a během něj. Takže co teď, když máme hotovo a pořádně nám na čerstvém vzduchu vyhládlo?
Co jíst po tréninku

Najezte se do hodiny

I když nám pohyb prokazatelně přináší psychickou pohodu a upevňuje zdraví, při vyšší intenzitě tréninku dochází ke stresování svalů a jejich drobným poranění. To je samozřejmě přirozené a není důvod k panice, ale chcete-li, aby vaše tělo podávalo dlouhodobě konzistentní a spolehlivý výkon, dopřejte mu po doběhu co nejrychlejší a nejkvalitnější regeneraci.

Ideální dobou pro doplnění živin je jakási “šťastná půlhodinka”, tedy 30-60 min po skončení tréninku, kdy je tělo velmi rychle vstřebává a prakticky nic si neukládá.

Během této doby si dopřejte dávku kvalitních sacharidů a bílkovin. Díky nim je tělo schopno rychle doplnit hladinu glykogenu, který během tréninku spotřebovalo, a efektivně obnovovat a posilovat svalovou tkáň. Poměr sacharidů a proteinů by měl být 3:1.

Nezapomeňte na vodu

Rehydratace je pro obnovu buněk ještě důležitější než dodávka živin. Po běhu delším než maraton byste měli vypít litr vody každé 2-3 hodiny.

K pití vám postačí voda, ale ještě intenzivnějšího efektu docílíte, když si do ní namícháte BCAA  a glutamin v sypké formě. Pod zkratkou BCAA (Branched Chain Amino Acids) se skrývá skupina aminokyselin s rozvětveným řetězcem, která tvoří až 35 % obsahu svaloviny. Tyto aminokyseliny patří mezi esenciální, což znamená, že si je naše tělo neumí samo vytvořit a musíme je přijímat v potravě (největší množství najdeme v bílém drůbežím mase, mořských rybách, fazolích, čočce a hrachu).

Aminokyseliny

Pro sportovce jsou zásadní, protože zvyšují svalovou syntézu proteinů, snižují katabolické procesy ve svalu a slouží svalovým buňkám jako zdroj energie. Díky tomu napomáhají udržení kvalitní svalové hmoty i při intenzivním tréninku a vysoké fyzické zátěži.

Doplňky stravy BCAA obsahují l-leucin, l-isoleucin a l-valin, spolu s vitamínem B6, a to v optimálním poměru 2:1:1.

Zásadní složkou vašeho potréninkového elixíru je také glutamin, nejrozšířenější aminokyselina v kosterním svalstvu. Jeho spotřeba stoupá během stresových stavů a katabolických procesů (tedy při intenzivním cvičení či dlouhém běhu) až pětinásobně.

Glutamin funguje jako palivo pro metabolické děje (včetně metabolismu mozku), zvyšuje imunitu, zlepšuje spánek, používá se k léčbě žaludečních vředů, zvyšuje hladinu krevní glukózy a předchází hypoglykémii, stabilizuje činnost prostaty, zlepšuje vstřebatelnost kreatinu, hraje ústřední roli v detoxifikaci amoniaku v těle a (co je pro sportovce zásadní) pomáhá regeneraci a růstu svalů. Při denní dávce 2 g údajně glutamin zvyšuje hladinu růstového hormonu až o 400 %.

Tipy na svačinu po tréninku

Následující jídla jsou vydatným zdrojem sacharidů a bílkovin.

Jídlo

  • Sklenice čokoládového mléka (vhodné je i sójové)
  • Banánové smoothie s kolagenovým a proteinovým práškem a skořicí
  • Ananas se sýrem cottage
  • Ovesné vločky s řeckým jogurtem a ovocem
  • Proteinové palačinky s ovocem, tvarohem
  • Tuňákový sandwich s vejcem a mozarellou
  • Pita chléb s hummusem a zeleninou
  • Filet z lososa s hnědou rýží
  • Kuřecí karí s kokosovým mlékem a rýží basmati
  • Kuřecí steak s batátovým pyré

Zajímá vás, jak správně jíst nejen po tréninku, ale i jindy? Přečtěte si, po čem sáhnout před tréninkem, anebo se začtěte do dvoudílného článku Výživa pro sportovce: Co v jídelníčku nesmí chybět o důležitých živinách a práci s nimi a Máme plán o plánování celodenního stravovacího režimu. A pokud máte ještě trochu chaos v tom, jaké vitamíny jsou pro sportovce zásadní a kde je získat, i o tom si můžete přečíst článek.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:08:40:43
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu