info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Na co se ptáte, a nikdo vám neumí odpovědět

29. 12. 2016
Běh je oproti jiným sportům docela intuitivní. Zkrátka nazujete boty a běžíte. Jakmile mu však propadnete, začnou vás napadat spousty otázek, které není zrovna lehké zodpovědět. A právě těm se teď podíváme na zoubek.
Na co se ptáte, a nikdo vám neumí odpovědět

Návodů a rad okolo běhání je požehnaně. Už víte, proč začít běhat, jak začít běhat, jestli trénovat ráno nebo večer i co dělat, když vás při běhu něco bolí. Přesto však ve vzduchu zůstávají viset otázky, na které vám většina běžců odpoví neurčité “Jak chceš” nebo "Jak kdy". Které to jsou?

Silnice nebo trail?

Každý máme jiné možnosti a priority. Pokud žijete ve velkoměstě a nechcete kvůli každému tréninku ujíždět někam do lesů, nejspíš z vás bude silniční běžec. Běhat mimo stezky v parku se totiž často setkává s nelibostí jeho správců. A jaká je výhoda silničního běhu? Je pohodlný.

Asfaltové cesty jsou rovné a pevné, nepodkluzují a nehrozí vám, že se přerazíte o kořen. Navíc s kvalitními tlumivými botami můžete bez obav dlouhodobě trénovat na silnici, aniž by to váš pohybový aparát odnesl.

Přesto se řada běžců zamilovala do běhu v přírodě, po nezpevněném povrchu, tedy do trailu. Jeho předností je měkký došlap, který je pro lidské tělo přirozený a bezpečný. Zároveň je běh mimo silnici náročnější a pestřejší než po ní. Musíte zdolávat různorodý terén, došlapovat sebejistě a soustředit se na každý krok.

Zapojujete také mnohem více svalů a váš trénink je díky tomu komplexnější. Při trailovém běhání jde ale hlavně o zážitek z pobytu v přírodě. Když běžíte lesem, všude kolem vás je klid, vzduch voní a ptáci vás povzbuzují nadšeným skandováním. 

Trail

Běhat vpravo nebo vlevo?

Pravidla běžeckého provozu bohužel nejsou úplně jednoznačná. Běžec je zákonem vnímán jako chodec, na chodníku se tedy pohybuje vpravo a na silnici vlevo.

Změna ovšem nastává, pokud po silnici běží větší skupina běžců (například naše výběhy s trenérem).Ta se totiž stává tělesem, které se má po vozovce pohybovat vpravo a současně mu vzniká zákonná povinnost být za špatných světelných podmínek osvětleno a vybaveno odrazkami. Jednotlivci to legislativa sice nepřikazuje, my to ovšem důrazně doporučujeme. Zejména běháte-li večer či v mlze, buďte vidět!

Běh vpravo nebo vlevo

Běhat na cyklostezkách?

Častým typem dotazu je běh po cyklostezkách. Je-li na nich jasně vymezen prostor pro chodce, držte se na něm a buďte opatrní při přebíhání cyklopruhu. Myslete na to, že se pohybujete rychle a vaše nečekaná změna směru může snadno způsobit kolizi.

Na stezkách, které jsou společné pro cyklisty i běžce, není jednoznačně určené, po které straně se kdo má pohybovat. Jediné pravidlo je, že se účastníci tohoto cyklo-pěšího provozu nesmějí navzájem ohrožovat. Možná to zní dost neurčitě, ale berte to pozitivně, alespoň nás to nutí trénovat svou ohleduplnost a respekt k ostatním bytostem na planetě. Peace! :-)

Běh na cyklostezce

S hudbou nebo bez?

Hudbu do uší budete buďto milovat, anebo ji nesnesete.

Běháte-li bez hudby, jste přítomní. Nasloucháte cvrkotu města a jste připraveni reagovat na blížící se auta či jiné vzruchy, což je hlavně na frekventovaných místech velice žádoucí. V přírodě zase můžete nerušeně vnímat ten božský klid a náležitě si jej vychutnat. Také si sami udáváte tempo a běžíte čistě v rytmu vlastního dechu.

Běhání s hudbou vám naopak přinese dokonalé zvnitřnění, kdy nevnímáte svět kolem sebe a soustředíte se jen na svůj krok a rytmus hudby. To vám pomůže zautomatizovat si pohyb a oprostit se myšlenkami od toho, kde vás právě píchlo, nebo jestli už náhodou nemáte dost. Navíc, zejména pokud běháte ve městě, díky hudbě tolik nevnímáte své okolí, nesoustředíte se na zkoumavé pohledy kolemjdoucích či nepříjemný hluk ulice. Máte zkrátka vlastní svět.

tip: Běhat s hudbou vás baví, ale máte problém s ní sladit rytmus dechu? Moderní aplikace tenhle problém vyřeší za vás. Jednou z takových vychytávek jsou playlisty “Spotify running mix”, které samy přizpůsobují tempo hudby vašemu rytmu. Takže se nemusíte bát zvolnit či zrychlit, muzika s vámi bude držet krok.

Běh s hudbou

Běhat sám nebo s parťákem?

Zda vyběhnout o samotě, nebo si s sebou vzít posilu, toť otázka do pranice.

Běh bez doprovodu je ideální meditativní aktivitou pro ty, kdo celé dny tráví sezením u počítače a komunikací s lidmi. Nikdo do vás nehučí, nikdo po vás nic nechce, čas jako by se na chvíli zastavil. Můžete si nerušeně třídit myšlenky, rekapitulovat úspěchy i neúspěchy a fyzicky i psychicky směřovat kupředu.

Na druhou stranu, i společnost může mít na váš trénink blahodárný vliv. Díky běžeckému parťákovi se snáze vykopete, i když se vám zrovna ukrutně nechce. Společným hovorem přijdete na jiné myšlenky, a když už byste to pomalu začali stáčet k domovu, může vás přítomnost společníka motivovat k překonání sebe sama.

A ještě jeden argument pro družný běh: Běžíte-li takovým tempem, abyste si dokázali plynule povídat, znamená to, že se vaše tepová frekvence pohybuje v aerobních hodnotách, což je ideální pro pálení tuků a vytrvalostní běhy.

Běh s parťákem

Jak vidíte, odpovědi nejsou jednoznačné. Přesto doufáme, že jsme vám alespoň trochu pomohli zorientovat se v tom, jakým směrem se budete ubírat.

A dál? Dál už je to jen na vás :-)


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:10:40:03
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu